2007. szeptember 14., péntek

Vass Csaba: Hatalom, szakralitás, kommunikáció

Vass Csabának e kötetben olvasható tanulmányai nem képeznek "rendszeres" kommunikációelméletet, noha külön-külön és együttesen is egy nagyobb elméleti rendszer részeinek tekinthetők. Eme nagyobb rendszer azokat a modern-, posztmodernkori társadalmi folyamatokat fogja át, amelyek a közösségi struktúrák meggyengüléséhez, az értékek relativizálódásához és a személyiség identitásigényének manipulálásához vezettek.

Vass Csaba szétválaszthatatlan összefüggésben látja a gazdaság, a hatalmi szerkezetek, a politikai intézményrendszer, a kultúra, a nyelv s a szubjektumok által teremtett spirituális valóságok világát. Elemzései a közgazdaságtan, a politológia, a szociológia, a kulturális antropológia, a nyelvfilozófia, az ismeretelmélet és az értékelmélet eredményeire.

A kommunikáció problematikáját nagyrészt a spirituális valóságok sajátos hierarchiájának fényében tárgyalja a szerző. Vass Csaba hangsúlyozza, hogy a mindenkori közbeszéd nyelvi feltételeinek alakulásában monopolisztikus szerepe van a hatalom nyelvének. A modern kor emberének emellett számolnia kell a médiumok befolyásával is, amelyek mára már a globalizáció egyik legmeghatározóbb és az embert a leginkább vezérelni képes hatalmi ágává váltak.

Vass Csaba egyik tanulmányában rámutat, hogy a globalizáció teremtette emberkép, amelynek alapképletéhez tartozik a "márkaidentitás", számos momentumában roncsolja a humánszemélyiség kulturális, vallási, közösségi öntudatát, s olyan életpótlékokat nyújt, amelyek a tömegtermékké fokozzák le a szubjektumot.

Külön figyelmet érdemelnek azok a vizsgálódásai, amelyek a nyelv létminőségek szerinti különbségeivel foglalkoznak.

Az elméleti jellegű tanulmányok mellett konkrét, gyakorlati kérdésekkel foglalkozó munkákat is tartalmaz a kötet: a kisebbségi közösségek nyelvének, identitásának és a hatalom törvénykezési szisztémájának összefüggéseit, a rendszerváltás idején kirobbant médiaháború és a nemzeti identitás viszonyát, illetve a közszolgálati televízió és a befogadói kultúra kapcsolatát érinti egy-egy részvizsgálat.

Nincsenek megjegyzések: